OK We use cookies to enhance your visit to our site and to bring you advertisements that might interest you. Read our Privacy and Cookies policies to find out more.

News Poland

0 Comments Mar 7, 2017 | News Poland

„Dental Spaghetti” po raz 16!

Post a comment by Maciej Żarow

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki japońskiej „Manggha”, 11 marca 2017 r. i ten sam od 2001 r. skład prowadzących: prof. dr hab. Jerzy Krupiński, dr n. med. Maciej Żarow i tech. dent. Kamilla Siekierski. 16 lat temu, gdy organizowaliśmy to spotkanie po raz pierwszy, nie spodziewaliśmy się, że konferencja „Dental Spaghetti” będzie miała aż tak długą historię. Nie spodziewaliśmy się też, że pójdziemy tak zawzięcie w kierunku …śródziemnomorskim (spaghetti).

Staranność przygotowanych prezentacji oraz praktyczność prezentowanych przypadków sprawiły, że tworząc „Dental Spaghetti”, rozpoczęliśmy włoski epizod w historii polskiej stomatologii. Potem stało się to normą na świecie, ale na początku XXI w. wszyscy pytali, dlaczego stawiamy ciągle na Włochów. Było w tym także trochę zamiłowania do kuchni włoskiej.

I tak po kolei Marco Nicastro, Marco Martignoni, Walter Devoto, Angelo Putignano czy Francesco Mangani, Lorenzo Vanini i ich koledzy przyjeżdżali do Krakowa, aby zarażać swoich kolegów z Polski stomatologią z „innej bajki” – nas zarazili bardzo szybko!

Inaczej wtedy wyglądała Polska i nasza praca. Dużo też zmieniło się na świecie. Wykładowcy „Dental Spaghetti” zmieniali świat stomatologii na lepsze: wymyślali pionierskie kompozyty (Lorenzo Vanini), tworzyli nowatorskie grupy naukowe (Walter Devoto), wydawali nowe książki, które przełamywały dawne trendy (Jordi Manauta). Możemy z dumą stwierdzić, że na „Dental Spaghetti” gościliśmy większość tuzów świata stomatologii estetycznej, a kongres nasz stał się rozpoznawalny w Europie i nietrudno ściągnąć na niego kolejnych wykładowców.

A co czeka nas w tym roku? Nasz program staraliśmy się tworzyć w oparciu o ankiety, komentarze i pytania, które padają w czasie dyskusji okrągłego stołu „Dental Spaghetti”. Tegoroczny program to kontynuacja rozpoczętej dyskusji na temat okluzji i obecnych trendów w rehabilitacji zgryzu. Na początek 16. Kongresu „Dental Spaghetti” nasz dobry przyjaciel, prezydent Europejskiego Towarzystwa endodoncji, dr Marco Martignoni – doskonały endodonta i wspaniały protetyk (syn pioniera włoskiej protetyki – prof. Martignoniego, który w latach 70. używał mikroskopu w leczeniu protetycznym), znany na całym świecie z przepięknych prezentacji, które pokazują nowe trendy w leczeniu kanałowym. Tym razem autor odniesie się do systemów recyprokalnych, będzie też mówił o trwałości odbudów zębów po leczeniu endodontycznym i wpływie okluzji. Zobaczycie wiele filmów i mnóstwo przypadków.

Kolejny wykład to pokaz osiągnięć włoskiej implantoprotetyki. Prof. Baruffaldi w zwięzły sposób przedstawi procedury kompletnej rehabilitacji okluzyjnej na implantach. Będzie ciekawie nawet dla tych, którzy nie implantują, ale myślą już o pracy z odbudową na implantach.

Trzeci wykład – reprezentantów zaprzyjaźnionego uniwersytetu UIC z Barcelony (dr Joan Soliva, prof. Luis Jane) to „ABC kompleksowej rehabilitacji okluzyjnej”. Ponieważ temat rehabilitacji okluzyjnej zazwyczaj komplikuje życie lekarzom dentystom, poprosiliśmy kolegów z Barcelony, aby w zwięzły i przystępny sposób podali „przepis” na rehabilitację okluzyjną. Czy im się to uda? Dowiemy się z pokongresowych ankiet. I jeszcze jedno: albo weźmiecie słuchawki i posłuchacie tłumacza albo musicie się przyzwyczaić do hiszpańskiego akcentu!

Popołudniowa – niezwykle ciekawie zapowiadająca się sesja 16. „Dental Spaghetti” zatytułowana została: „Porcelana – kompozyt – funkcja”. Wykład dotyczący komunikacji lekarz-technik i jej wpływu na przewidywalne leczenie dla funkcji i okluzji poprowadzi tech. dent. Stefano Inglese, autor bestsellera wydanego przez wydawnictwo Quintessence i dotyczącego morfologii zębów wykonywanych przez techników (mamy nadzieję, że ukaże się też w języku polskim). Jesteśmy przekonani, że Stefano wprowadzi nas w ciekawy świat, widziany oczami technika dentystycznego. A warto go poznać, ponieważ jest kluczem do harmonijnej współpracy lekarz-technik.

Na deser zaserwujemy prawdziwy hit w wykonaniu dr Carlosa Fernándeza Villaresa – wschodzącej gwiazdy hiszpańskiej stomatologii oraz przedstawiciela znanej grupy naukowej „Style Italiano”. Carlos nie pozwoli Państwu na chwilę nieuwagi, a jego prezentacja wzbogacona będzie filmami klinicznymi i dobrą muzyką (ole!). Do tego autor przedstawi sporą dawkę dobrej praktycznej wiedzy na temat funkcjonalnej odbudowy odtwórczej. Znajdziecie w niej odpowiedzi na banalne, ale jak najbardziej praktyczne pytania: jak uzyskać wypełnienia kompozytowe, które nie są „za wysokie”, jak uzyskać onlay’e, które są dobrze dopasowane w zgryzie, gdzie tkwią szczegóły błędów i jak je omijać. Znając Carlosa, będzie na pewno wesoło i dynamicznie.

Razem z prof. Krupińskim jesteśmy przekonani, że wykłady zadowolą wszystkich praktykujących dentystów, a zanotowane „tips and tricks” przyczynią się do podniesienia efektywności Waszych praktyk.
Odbywająca się od wielu lat dyskusja okrągłego stołu będzie istotnym punktem dla wszystkich hobbystów naszego zawodu – to godzina na pytania i odpowiedzi samych mistrzów. Zadawajcie pytania, a będziemy je notować, układając już program na rok 2018!

Post a comment Print  |  Send to a friend
0 Comments
Join the Discussion
All comments are subject to approval before appearing. Submit Comment