OK We use cookies to enhance your visit to our site and to bring you advertisements that might interest you. Read our Privacy and Cookies policies to find out more.

News Poland

fot.: Luca Lorenzelli/Shutterstock
0 Comments Mar 13, 2017 | News Poland

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to wyższe ryzyko próchnicy w późniejszym życiu

Post a comment by Dental Tribune Polska

Nowe wyniki badań National University of Singapore (NUS) oraz Singapore Institute of Clinical Sciences of the Agency for Science, Technology and Research sugerują związek między chorobami wieku dziecięcego: atopowym zapaleniem skóry i próchnicą. W badaniu, niemowlęta, które miały objawy stanu zapalnego skóry i były wrażliwe na alergeny były 3 razy bardziej narażone na rozwój próchnicy w wieku 2 i 3 lat w porównaniu z niemowlętami bez tej choroby.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą przewlekłą, nawracającą postacią zapalną skóry, która charakteryzuje się takimi objawami, jak: swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk lub pękanie skóry i wysypka. W ciągu ostatnich lat zaobserwowano wzrost zachorowań, które obecnie dotykają 15-30% dzieci w krajach rozwiniętych. Co do próchnicy zębów, z badań przeprowadzonych w 2009 r. na Wydziale Stomatologii NUS wynika, że 4 na 10 dzieci w wieku przedszkolnym w Singapurze cierpiało na jakąś odmianę tej choroby.

W obecnym badaniu (Program „Growing Up”) co 3, 6 i 12 miesięcy przeprowadzano wywiad z ok. 500 rodzicami jednorocznych dzieci, u których zaobserwowano zmiany skórne. Dzieci poddano testom w celu oceny wrażliwości na alergeny. Wyniki wykazały, że dzieci, które miały zmiany skórne i miały pozytywne objawy najczęstszych alergenów były 3,29 razy i 3,09 razy bardziej narażone na próchnicę w 2 i 3 r.ż. w porównaniu z niemowlętami bez zmian skórnych.

„Nasze najnowsze odkrycia dają rodzicom i opiekunom dzieci z AZS szansę na wcześniejsze wykrycie zmian oraz wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia próchnicy u małych dzieci” – twierdzi dr Stephen Hsu. „Regularne przeglądy stomatologiczne mogą być prowadzone w celu zminimalizowania występowania próchnicy u tych dzieci” – dodaje.

Wg członków zespołu badawczego, dzięki badaniom odkryto po raz pierwszy związek między AZS a próchnicą. Jednym z możliwych mechanizmów mogą być wady wrodzone, występujące w czasie rozwoju płodowego. Jednakże, w celu potwierdzenia mechanizmu leżącego u podstaw biologicznych tych zależności, wymagane będą dodatkowe badania i analizy genetyczne.

Wyniki badania pt.: „Atopowe zapalenie skóry i wczesna próchnica u niemowląt i dzieci: wyniki badania GUSTO” zostały opublikowane w styczniu br. w czasopiśmie Journal of Allergy and Clinical Immunology.
 

Post a comment Print  |  Send to a friend
0 Comments
Join the Discussion
All comments are subject to approval before appearing. Submit Comment