OK We use cookies to enhance your visit to our site and to bring you advertisements that might interest you. Read our Privacy and Cookies policies to find out more.

News Poland

fot. mat. prasowe
0 Comments Apr 24, 2017 | News Poland

Jak leczyć ścieranie zębów?

Post a comment by Dental Tribune Polska

Ścieranie zębów to częsty objaw nadmiernego napięcia, nerwowego trybu życia, ale równolegle musi występować zaburzenie w zgryzie. Ścieranie zębów to proces fizjologiczny, dopóki na skutek żucia ścieramy ok. 65 nm szkliwa rocznie. Gorzej, gdy proces ten nasila się, a statystyki pokazują, że nawet 7 na 10 pacjentów nadmiernie ściera zęby. W efekcie większość ludzi ok. 50 r.ż. ma zdecydowanie krótsze zęby i to średnio aż o 1/4 wysokości.

„Patologiczne ścieranie szkliwa można uznać za powszechny problem zachodniej cywilizacji” – uważa dr Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz dentysta z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa, która zajmuje się leczeniem choroby okluzyjnej i bruksizmu. Początkiem problemów są często tzw. węzły urazowe, czyli pojawienie się takich anomalii w budowie lub ustawieniu zębów, które stają się zagrożeniem dla uzębienia. Węzły urazowe to najczęściej zbyt wysokie plomby, zęby źle ustawione w łuku z powodu wady ortodontycznej albo rozchwiane czy wysunięte na skutek braku zęba przeciwstawnego. Węzły urazowe to również nieprawidłowo wyrzynające się „ósemki”, które prowokują zgrzytanie, a także niedopasowane uzupełnienia protetyczne. Często wystarczy jedna anomalia, aby zaburzyć prawidłowość zgryzu. „Węzły urazowe prowadzą do ścierania zębów, pękania szkliwa i całych koron zębowych. Na skutek nadmiernego obciążenia w zgryzie mogą prowokować stany zapalne przyzębia” – ostrzega dr Gnach-Olejniczak. I dodaje, że są niebezpieczne zwłaszcza dla tych pacjentów, którzy jednocześnie prowadzą stresujący tryb życia, mało wypoczywają, źle się odżywiają, cierpią na nietolerancje pokarmowe, niedobory witamin. „Wszystkie te czynniki zwiększają występowanie parafunkcji, takich jak: zgrzytanie, zaciskanie zębów, gryzienie ołówków, okularów itp. To często nieuświadomione odruchy, próby rozładowania napięcia, które jeszcze bardziej niszczą zęby” – dodaje.

Ścieranie zębów zaczyna być kłopotliwe, gdy pojawia się nadwrażliwość zębowa. Na skutek starcia guzków pacjent odczuwa ból w kontakcie z gorącym, zimnym i kwaśnym pożywieniem. Zauważalne jest też napięcie mięśni żwaczy. Ich powiększenie można zdiagnozować, przykładając dłonie do policzków w rejonie dolnych trzonowców i zaciskając zęby. Ruch napięcia mięśni oznacza nadmierne zaciskanie zęby. „Zaburzenie w pracy stawów skroniowo-żuchwowych pogarsza samopoczucie. Pacjenci skarżą się na migreny, bóle głowy, karku, pleców, szumy uszne – wszystko to ma związek ze ścieraniem zębów i zaburzeniami zgryzu” – mówi wrocławska dentystka. Dlaczego? Parafunkcje zwarciowe niszczą nie tylko uzębienie, ale cały układ kości, stawów i mięśni, biorących udział w żuciu. Ekspert zwraca uwagę na fakt, że ścieranie zębów jest nie tylko defektem estetycznym, ale objawem poważnej i uciążliwej choroby okluzyjnej, czyli związanej z nieprawidłowym zwarciem szczęki i żuchwy.

„Gdy na skutek pojawienia się węzła urazowego, zdrowy zgryz rozsypał się, nie da się go naprawić, odbudowując prawidłową wysokość tylko jednego zęba. Dlatego zdecydowana większość osób ze startymi zębami leczy się ortodontycznie” – mówi dr Gnach-Olejniczak. Przed montażem aparatu ortodonta deprogramuje zgryz, czyli zakłada specjalną szynę okluzyjną, która uwalnia zwarcie i zwiększa przestrzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. „Pacjent odczuwa wtedy ulgę, ponieważ nie może już zaciskać, zgrzytać, a więc i ścierać zębów” – mówi lekarz. Przy stwierdzonej nadwrażliwości zębowej wykonuje się zabiegi odwrażliwiające i remineralizujące szkliwo. Następnie, za pomocą aparatu ortodontycznego ustawia uzębienie we właściwych pozycjach. „Nie wyobrażam sobie rekonstrukcji zgryzu bez jednoczesnej odbudowy prawidłowych wysokości zębów” – mówi dentystka. Dlatego w dniu montażu aparatu odbudowuje bondingiem starte zęby. Przy brakach zębowych w strefach podparcia zgryzu odbudowuje trzonowce za pomocą implantologii i protetyki, bo tylko interdyscyplinarne i kompleksowe uporządkowanie zgryzu jest w stanie pokonać chorobę okluzyjną i zahamować proces patologicznego ścierania zębów.

Na podst.: mat. prasowe

Post a comment Print  |  Send to a friend
0 Comments
Join the Discussion
All comments are subject to approval before appearing. Submit Comment