OK We use cookies to enhance your visit to our site and to bring you advertisements that might interest you. Read our Privacy and Cookies policies to find out more.

News Poland

fot.: adike/Shutterstock
0 Comments May 4, 2017 | News Poland

Rozpuszczalne implanty ze stopów magnezu mogą promować tworzenie się kości

Post a comment by Dental Tribune Polska

Wg nowych badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szwecji, istnieje szansa na pojawienie się przełomowej metody stymulowania procesu tworzenia kości wokół implantów. Na podstawie badań komórkowych i molekularnych implantów bazujących na stopach magnezu, przeprowadzonych podczas wczesnych etapów gojenia stwierdzono, że uwalniany magnez sprzyja szybkiemu tworzeniu się kości i aktywuje sygnały osteogenne w pobliżu implantów u osób z objawami osteoporozy.

„Zaobserwowaliśmy, że materiał implantu zniknął, tworząc wapń i fosforan, podobne do struktury kości” – stwierdził prowadzący badania, Silvia Galli z Wydziału Odontologii Uniwersytetu w Malmö. Dzięki zastosowaniu wszczepów na bazie magnezu, które z czasem rozpuszczają się całkowicie, w przeciwieństwie do implantu tytanowego, można zwiększyć osteointegrację u pacjentów z osteoporozą.

Zastosowanie implantów opartych na stopach magnezu może być potencjalną metodą rekonstrukcji po urazach twarzoczaszki, poprzez wpływ na proces tworzenia tkanki kostnej, gdy implant rozpuszcza się z upływem czasu. Wg Galli, ilość metalu wykorzystywanego w implantach jest tak nieistotna, że nie zostawia ona śladu traumatycznego, nie powoduje jakichkolwiek skutków ubocznych dla nerek ani konieczności usunięcia podczas kolejnej procedury chirurgicznej.

„Jak dotąd, metoda ta została zbadana tylko na modelach zwierzęcych i wymaga więcej badań przed przystąpieniem do prób klinicznych u ludzi” – stwierdził prof. Lars Magnus Bjursten z Uniwersytetu Lund. Dodał jednak, że ważne jest zawsze poszukiwanie metod alternatywnych, szczególnie w ortopedii, a magnez wydaje się być niezwykle użytecznym materiałem.

Na podstawie przeprowadzonego badania nie można stwierdzić, czy metoda ta znajdzie zastosowanie w implantologii stomatologicznej.
 

Post a comment Print  |  Send to a friend
0 Comments
Join the Discussion
All comments are subject to approval before appearing. Submit Comment