OK We use cookies to enhance your visit to our site and to bring you advertisements that might interest you. Read our Privacy and Cookies policies to find out more.

News Poland

fot.: mat. prasowe Instytut Blend-a-Med Oral-B
0 Comments Aug 23, 2017 | News Poland

Nie ma wakacji od mycia zębów!

Post a comment by Dental Tribune Polska

20 sierpnia br. na sopockiej plaży, zorganizowano akcję edukacyjną pod hasłem: „Nie ma wakacji od mycia zębów!”. Cel akcji jest jak najbardziej uzasadniony. Odsetek Polaków ze zdrowym przyzębiem jest dramatycznie niski, a 90% dzieci w wieku 7 lat ma próchnicę. Pomysłodawcą i realizatorem akcji były higienistki stomatologiczne zrzeszone w Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej.

W minioną niedzielę, 20 sierpnia, sopocka plaża jak zwykle wypełniła się plażowiczami. Tego dnia odpoczywający, oprócz uroków morza i plaży, mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji – spotkania z higienistkami stomatologicznymi Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej (PAPS). To one zaplanowały dla wczasowiczów akcję edukacyjną pod nazwą „Nie ma wakacji od mycia zębów!”. Wydarzenie skierowane było do wszystkich grup wiekowych.

Celem realizowanego przez PAPS projektu jest edukowanie Polaków na temat właściwej higieny jamy ustnej oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą jej brak. Ważnym elementem akcji był profesjonalny instruktaż higieny, włącznie z prezentacją prawidłowych metod szczotkowania. Odwiedzający namiot akcji „Nie ma wakacji od mycia zębów!” otrzymali praktyczne wskazówki na temat właściwej profilaktyki oraz podpowiedź, jak dobrać spersonalizowane do potrzeb produkty do higieny jamy ustnej. W sumie intensywnie pracowało 13 higienistek stomatologicznych. Wszystko odbyło się w profesjonalnych i sterylnych warunkach.

Organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje dla osób, które skorzystały z zaproszenia do udziału w akcji. Dla najmłodszych przygotowano liczne zabawy, dla nieco starszych ciekawe pogadanki. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne upominki – próbki produktów do higieny jamy ustanej oraz dyplomy. Akcję wspierał Instytut Blend-a-Med Oral-B. Firma Kol-Dental ufundowała upominki dla uczestników. W sumie w akcji wzięło udział ok. 600 osób w różnym wieku.

PAPS wyznaczyła sobie podwójny cel. Pierwszym jest poprawa alarmującego stanu higieny jamy ustnej u Polaków – co ważne, we wszystkich grupach wiekowych. Drugi to promocja zawodu higienistki stomatologicznej jako partnera pacjentów w profilaktyce i higienie jamy ustnej. Higienistki wierzą, że z czasem Polacy chętniej będą odwiedzali gabinety higieny, aby wykonać zabiegi higienizacyjne oraz otrzymać praktyczne wskazówki na temat prawidłowej higieny i kształtowania zdrowych nawyków.

Jak donosi „Raport z panelowego spotkania ekspertów stomatologii i medycyny ogólnej z okazji Europejskiego Dnia Zdrowych Dziąseł’ z 12 maja 2017 r., który został opublikowany przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce pod kierownictwem prof. Górskiej w 2014 r. są alarmujące. Odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6% w grupie 35-44 lata i 0,8% w grupie 65-74 lata. Wraz z wiekiem wzrastał także odsetek pacjentów wymagających leczenia specjalistycznego: z 18,8% do 27,6%, natomiast w grupie osób po zawale mięśnia sercowego, przy średniej wieku 55,2 roku, odsetek ten wzrastał do 40,5%. Te dane oraz inne doniesienia o wzrastającej liczbie zachorowań na raka jamy ustnej wskazują na dużą potrzebę leczenia stomatologicznego, w tym periodontologicznego, obejmującego zabiegi profilaktyczno-lecznicze, jak również ukierunkowanego na tzw. czujność onkologiczną. Wyniki badań Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej dla dzieci 7-letnich (lata 2003 i 2011) oraz 12-letnich (lata 2010 i 2012) wskazują, że częstość występowania próchnicy zarówno w roku 2003, jak i w 2011 wynosiła 90,5%.

Akcji edukacyjnych dedykowanych znaczeniu właściwej higieny jamy ustnej powinno być zatem jak najwięcej. Wzrosnąć powinna także liczba wizyt Polaków w gabinetach stomatologicznych oraz higienizacyjnych. Organizatorzy akcji „Nie ma wakacji od mycia zębów!” już planują kolejne działania.

Polska Akademia Profilaktyki Stomatologicznej (PAPS) to niezależna organizacja zrzeszająca higienistki stomatologiczne, której misją jest edukacja podyplomowa i wspieranie rozwoju zawodowego higienistek w Polsce oraz budowanie świadomości pacjentów w zakresie roli higienistki w profilaktyce chorób jamy ustnej.

Na podst.: mat. prasowe Instytut Blend-a-Med Oral-B
 

Post a comment Print  |  Send to a friend
0 Comments
Join the Discussion
All comments are subject to approval before appearing. Submit Comment